Z miasteczka studenckiego AGH znika jeden z kultowych budynków

Budynek

"Nadeszła wiekopomna chwila… Legendarny Lewiatan/Unimarket/stołówka... znika z krajobrazu Miasteczko Studenckie AGH" - informuje w mediach społecznościowych Akademia Górniczo-Hutnicza. Rozpoczęła się rozbiórka tego budynku, który powstał w latach 70. minionego wieku. Pierwotnie była tam stołówka. W latach 90. obiekt został natomiast przekształcony na pawilon handlowy.

- Obiekt nie był użytkowany od dwóch lat. Rozbiórka rozpoczęła się ze względu na zły stan techniczny budynku - przekazała serwisowi Nasze Miasto rzeczniczka prasowa AGH Anna Żmuda-Muszyńska, którą spytano, dlaczego obiekt jest rozbierany. - Nie ma to związku z Igrzyskami Europejskimi - dodała przedstawicielka uczelni. Przypomnijmy, że Miasteczko AGH w czerwcu zamieni się w wioskę olimpijską dla sportowców uczestniczących w tych igrzyskach. Czy coś jest planowane na miejscu wyburzanego pawilonu? - Na ten moment nie mamy żadnych planów co do tego miejsca - odpowiada rzeczniczka.


Burzenie budynku

Miasteczko Studenckie AGH zostało zbudowane w Krowodrzy w latach 1964-75. Powstało wtedy 21 obiektów przeznaczonych dla studentów. Mieli mieć oni zapewniony dostęp do usług, rozrywki, zaopatrzenia, opieki lekarskiej, a także stołówek.

Rozbierany od poniedziałku 15 maja 2023 budynek na przestrzeni ponad pół wieku mieścił także sklep oraz słynny pub studencki nazywany "Świniarnią".

"Dawna świniarnia, jak zacząłem studia działała chyba jeszcze rok lub dwa. Wieki temu" - wspomina jeden z komentujących post o rozbiórce pawilonu na profilu AGH na Facebooku. "Za moich czasów to Unimarket i na dole świniarnia... Z czerwono czarnymi stołami!!! I piwem za 1.90" - czytamy w innym komentarzu. "I z najlepszymi na świecie turniejami lotkowymi" - dodaje kolejna osoba.

Na podstawie informacji z portalu Nasze Miasto i Głos24.pl